עבודה בגובה – איטום גגות

איטום גגות נחוץ למבנים כדי שלא יחדרו מי גשמים לתוכם. על מנת להשיג את התוצאות הרצויות, יש לאטום את הגגות עוד לפני בוא החורף. המאמר יעסוק בחשיבות איטום גגות ובשיטות איטום שונות.

 

מדוע חשוב לאטום גגות?

מי הגשמים יורדים אומנם דרך המרזבים כלפי מטה, אך למרות זאת הם מרטיבים את הגגות ועלולים לחדור לתוך המבנים. על מנת שהמבנים יישארו יבשים והמים לא יחדרו אליהם, יש לאטום את הגגות עוד לפני בוא החורף. האיטום יכול למנוע הוצאות גבוהות שיהיו כתוצאה מנזקים שונים

בתוך המבנים. ישנן שתי שיטות לאיטום הגגות: שיטת היריעות הביטומניות ושיטת הזיפות. יש לבחור את השיטה היעילה לצרכים שלכם ולקחת בחשבון את העלויות של כל אחת מהן.

 

הכנת הגג לקראת איטום

עוד לפני איטום הגג יש להכין את השטח לקראת העבודה. הגג חייב להיות נקי וללא אשפה. יש לשטוף אותו היטב ולהתחיל באיטום רק לאחר שהתייבש לגמרי. בנוסף, חשוב לבדוק את המרזבים כיוון שהם קולטים את המים ומורידים אותם כלפי מטה. ייתכן והם חסומים מענפים או אבנים שיש לפנות על מנת שהמים יזרמו בהם בחופשיות. מומלץ גם לבדוק אם המרזבים אינם פגומים, ואם כן יש להחליפם.

כאשר עוסקים באיטום גגות צריכים להעלות ציוד כבד למעלה ולא תמיד יש מעלית במבנה, במיוחד כשמדובר בבניין חדש שעדיין נחשב לאתר בנייה. לשם כך יש להיעזר בבמות הרמה המעלות את הציוד הכבד ואת העובדים לגובה רב בקלות ובמהירות. חברת lifter משכירה במות הרמה לצורך זה.

 

שיטת איטום היריעות הביטומניות

שיטת היריעות הביטומניות נעשית על גגות ריקים במבנים חדשים עוד לפני התקנת קולטי השמש, כיוון שהפעולה מצריכה את פריסתן של היריעות. הן נחתכות לפי מידה ומונחות אחת ליד השנייה לאורך כל הגג. לאחר מכן מורחים על היריעות סיד המגן עליהן מהשמש. זוהי שיטה חדשנית ויעילה העמידה לאורך שנים ואין צורך לתחזק אותה. החיסרון היחיד הוא שהיא יקרה לעומת שיטת הזיפות.

 

שיטת הזיפות

שיטת הזיפות היא שיטה זולה וטובה אך מצריכה תחזוקה שוטפת. כלומר, יש לזפת את הגג מדי שנה. הזפת דוהה ונסדקת במהלך השנה ולכן אינה יעילה לאורך זמן. כדי שתהיה יעילה, יש לחזור על הזיפות כל שנה. במידה והחלטתם לזפת את הגג, יש לעשות זאת לפני עונת הקיץ כדי להפיק את המקסימום בחורף. לאחר שהזפת הנמרחת על הגג מתייבשת, יש לסייד את הגג כדי להגן עליה בדיוק כמו בשיטת היריעות הביטומניות. ללא שכבת הסיד, ייווצרו בזפת סדקים והיא לא תהיה אפקטיבית לאורך השנה. בנוסף, ללא שכבת סיד הזפת עלולה להימס בימים חמים מאוד, לזרום למרזבים ולסתום אותם. התפקיד של הסיד הוא ליצור בידוד והגנה כדי שהגג ודיירי הבית יקבלו טמפרטורה נעימה ולא גבוהה מדי.

איטום גגות בבית פרטי

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים