סוגי עיצוב מצבות ליקריכם

בצער רב במהלך החודש לאחר פטירתו של הקרובים אליכם תאלצו להתמודד גם עם משימות לוגיסטיות, אחת מהן היא בחירת המצבה ועיצובה.

משימה זו כוללת רגש ועצבות רבה מכיוון שהמצבה תהיה הכבוד והזיכרון האחרון שתחלקו עם המנוח.

 

מה כותבים על מצבה

כמובן שכל משפחה תבחר את הכיתוב והעיצוב האישי שיראו לנכון. בדרך כלל נהוג לכתוב ארבעה מרכיבים בסיסיים שיהיו באופן פרקטי הפירוט על מי קבור תחת המצבה.
פרטים אלו אינם חובה אלא נוהג, בהלכה אינו מפורט נוסח מחייב.

  1. פ"נ – פה נקבר\ה או פה טמונ\ה.
  2. שם מלא של המנוח\ה, יכול לכלול גם שם חיבה ואת שמות הוריו\ה.
  3. תאריך הפטירה – עברי ולועזי.
  4. האותיות ת.נ.צ.ב.ה אשר מייצגות את הפסוק "תהא נשמתו צרורה בצרור החיים" שמואל א', פרק כ"ה, פסוק כ"ט).

 

מילים אישיות 

לחץ כאן ותוכלו למצוא מגוון דוגמאות למשפטים וציטוטים לכיתובים על מצבות, תוכלו למצוא פסוקים מהתנ"ך, פתגמים, דוגמאות לכיתוב על מצבה של נשים ואמהות, גברים ואבות.
בנוסף תוכלו למצוא באתר מידע מונגש למשפחות אבלות אשר יעזור להתמודד עם המשימות הלוגיסטיות של בחירת המצבה, סוג האבן והכיתוב, מנהגי אבלות וטקס גילוי מצבה.

 

איך בוחרים מה לכתוב?

ישנם מנוחים שהחליטו והשאירו מה היו רוצים שיהיה במצבה שלהם, מאיזו אבן ומה ייכתב ויש שלא עושים זאת, במקרה וזו החלטתכם נסו לחשוב עם מה המנוח היה שמח שהיה כתוב.
תוכלו להוסיף מילות תיאור על מי הוא היה, איזה סוג אדם – תכונות אופי, תחביבים, תשוקה. במה עבד אם העבודה הייתה חשובה לו. איך הוא נהג לחיות את החיים – במה הוא האמין ועל מה שם דגש בחייו – משפחה, עבודה, טבע, טיולים, למידה… כל אחד מיוחד במשהו.

אם תרצו, תוכלו להוסיף בעיצוב המצבה גם תמונה של המנוח, או איור המתאר מקום שהוא אהב, חפץ כמו כלי נגינה, אביזר ספורט, כלי בית שנהג להשתמש הרבה.

 

כיתוב על מצבה על פי ההלכה

מבחינת ההלכה ניתן לכתוב כל דבר על המצבה גם פסוקים מהתנ"ך. כן מומלץ להימנע מלכתוב תארים שאינם אמיתיים וכנים. אמר מאן דהו לאחר סיבוב בבית העלמין "רק הטובים מתים" מכיוון שכותבים תארים גדולים, רבים מגדולי ישראל ביקשו לא לכתוב תארים כלל על מנת לא להיות במצב כזה.

 

טקס גילוי מצבה

טקס גילוי המצבה מתקיים כשלושים ימים לאחר פטירתו של המנוח, מתקיימת אזכרה בה משפחתו וקרוביו של המנוח עולים לקבר וחושפים את המצבה שנבחרה, זהו זמן לחלוק כבוד עם המנוח עד הפעם הבאה שתגיע המשפחה באופן רשמי ביום השנה לפטירה.

 

לסיכום

בחירת כיתוב למצבה עלולה להיות שלב לא פשוט, העזרו בדוגמאות ובמידע באתר כבוד, מקווים שעזרנו בימים מצערים אלא, שלא תדעו עוד צער.

קבר

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים