נישואים אזרחיים

במדינת ישראל, החוק קובע חובת נישואין לפי הדין הדתי. חסרי דת, זוגות שאינם בני אותה דת, פסולי חיתון וכן זוגות חד מיניים, אינם יכולים לבוא בברית הנישואין בארץ, וכן זוגות שאינם יכולים להינשא בעקבות הדין הדתי כגון כהן וגרושה. נישואים אלו אינם תקפים מבחינה משפטית.  היות ובמדינת ישראל אינם קיימים נישואים אזרחיים, החלופה לכך על מנת לקבל הכרה היא נישואים אזרחיים בחו"ל.

 

אף על פי שמבחינת החוק אין הכרה בנישואים אזרחיים, חלה חובה על משרד הפנים לרשום את בני הזוג כנשואים. בתעודת הזהות, יצוין כי הזוג נשוי, ומשכך יהיו זכאים לכלל הזכויות להם זכאים זוגות שנישאו בישראל.

כיום, ישראלים יכולים להינשא נישואים אזרחיים במספר מדינות. הבולטות בהן הן קפריסין וצ'כיה, שאינן דורשות אישור העדר התנגדות לקיום הנישואין מישראל. על פי החוק בישראל, הסמכות לנישואין וגירושין נתונה לרבנות.

 

ידועים בציבור

ידועים בציבור הם זוג שאינו נשוי אך מקיים מסגרת משפחתית. דרך הגדרת המושג, המדינה יכולה להחיל על בני זוג שאינם חפצים בחתונה, או שאינם יכולים להינשא על פי הדין הדתי, זכויות וחובות אשר חלים על זוגות נשואים.

 

חסרי דת

לבני זוג חסרי דת קיימת האפשרות להירשם במרשם ברית הזוגיות במשרד המשפטים. לרשומים, זכויות אזרחיות זהות לזוגות נשואים.

בישראל לא קיימת האפשרות להינשא בנישואים אזרחיים בצורה מוכרת. נישואים אזרחיים קבילים רק אם נערכו בחו"ל. לנישואים אזרחיים בחו"ל מספר יתרונות. ראשית, זוגות אשר יינשאו בנישואים אזרחיים בחו"ל, יוכרו במשרד הפנים כנשואים. כמו כן, באם לבני הזוג יש ילדים, מעמדם יהא זהה למעמדם של שאר הילדים מכל בחינה, לרבות לעניין זכויותיהם מהמדינה.

 

גירושין אזרחיים

למרות שמדינת ישראל התחייבה להכיר בנישואים אזרחיים שנערכו במדינות זרות, היא אינה התחייבה לגירושין אזרחיים. לכן, על זוגות שנישאו בנישואים אזרחיים לעבור בבית הדין הרבני לשם ביצוע גירושין. ניתן לבצע את הליך הגירושין במדינה בה הזוג נישא, אך הדבר עלול לגרום לבעיות כאשר בני הזוג ירצו להירשם כגרושים במדינה.

 

סיכום

במדינת ישראל החוק קובע חובת נישואין לפי הדין הדתי. ישנם זוגות שאינם יכולים לבוא בברית הנישואין בארץ בהם זוגות חד מיניים, חסרי דת, זוגות מעורבים ועוד. בפני זוגות אלו עומדת האפשרות להינשא בנישואים אזרחיים בחו"ל. אף על  פי שבישראל אין הכרה בנישואים אזרחיים, חלה חובה על משרד הפנים לרשום את הזוגות כנשואים והם יהיו זכאים לשלל הזכויות האזרחיות להם זכאים זוגות שנישאו בארץ.

עוד פרטים תמצאו באתר: https://muskam.co.il.

 

זוג בצילומים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים