הכירו את החידושים הטכנולוגיים בתחום המנדפים למעבדות

אם יש לכם מעבדה, הדבר החשוב ביותר הוא לעבוד בה בצורה בטיחותית. חשיפה לחומרים שיש במעבדה עלולה לסכן את השוהים בה, ולכן יש לבצע את הניסויים רק בעזרת הציוד המתאים. אנחנו כאן כדי לספר לכם על אחד הפריטים החשובים ביותר בכל הנוגע לשמירה על בטיחות בתוך המעבדה.

 

מנדפים למעבדות

עוד לפני שנדבר על סוגים של מנדפים, חשוב להבין מהו מנדף. בכל מעבדה שבה נערכים ניסויים, יש חומרים ששאיפה או מגע איתם עלול לגרום לנזק. התפקיד של המנדף הוא להיות המקום שבו נערכים הניסויים הללו, כך שבתום הניסוי נוכל להיות בטוחים שלא נותרו חומרים מסוכנים בחלל האוויר. לפני הכל, חשוב להתאים את סוג המנדף לניסויים שנערכים אצלכם במעבדה.

 

מנדפים כימיים

הסוג הראשון של מנדפים עליו נדבר הוא מנדף כימי. מעבדות שבהן נעשים ניסויים כימיים עלולות לסכן את השוהים בהן לאור הצטברות של חומרים מסוכנים בחלל האוויר. בניגוד לניסויים ביולוגיים שעליהם מיד נדבר, בניסוי כימי אנחנו רואים את החומר מול העיניים שלנו, כך שהמנדף הזה פשוט צריך להיות מסוגל לנקות באופן מוחלט את שאריות החומר הכימי המסוכן שנותרו לאחר הניסוי.

מנדפים כימיים

מנדפים ביולוגיים

מעבדות ביולוגיות הן כאלו בהן נעשים ניסויים בעזרת חיידקים. כאן אנחנו לא יכולים לראות מול העיניים את השאריות של הניסוי, והמנדף הזה צריך להיות כזה שמסוגל לנקות היטב את האוויר של המעבדה כך שנוכל לשהות בו ללא חשש. מנדפים ביולוגיים גם הם אמורים לנדף החוצה את החיידקים המסוכנים, אך בניגוד למנדפים הביולוגיים, הם צריכים להתמודד מול חומר בלתי נראה.

 

איך לבחור מנדף מתאים

בבחירה של מנדף אתם קודם כל צריכים לבחור מנדף שעונה על הצרכים של המעבדה, אך כמובן שיש מקרים שבהם תצטרכו את שני סוגי המנדפים. גורם נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא זמן העבודה של המנדף. כל מנדף מסוגל לעבוד ברציפות זמן מוגבל, ואם אתם יודעים מה סדר הגודל של הזמן שלוקחים הניסויים אצלכם במעבדה עליכם לבחור מנדפים שיוכלו להתמודד עם הזמן הזה.

זכרו כמובן להשוות מחירים בין המנדפים שאתם בוחרים, אך יותר חשוב זה לזכור שהמחיר הוא לא הכל ובבחירה של ציוד שנוגע לבטיחות של המעבדה שלכם האיכות צריכה להיות לפני הכל. בוודאי כאשר אנחנו מדברים על ציוד חיוני כמו מנדפים, אסור לתת למחיר לגרום לכם לקנות ציוד לא איכותי.

 

לסיכום

אחד הרכיבים החשובים ביותר ברכישה של ציוד בטיחות למעבדה הוא מנדף. התפקיד של המנדף הוא לאפשר לנו לבצע ניסויים בלי לחשוש מהתפשטות של חומרים רעילים או חיידקים בחלל האוויר של המעבדה. את סוגי המנדפים יש לחלק לשניים, מנדף כימי ומנדף ביולוגי. לכל מעבדה יש להתאים את המנדף לפי סוג הניסויים שנערכים בה אך גם לפי משך הזמן של אותם ניסויים.

מנדפים כימיים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים