השמנת יתר – הסכנות והפתרונות

בחברה שמקדשת רזון מצד אחד ומשווקת באגרסיביות מזונות עתירי סוכר ושומנים מצד שני, אין זה פלא שהקושי להגיע למשקל מאוזן ובריא הוא אתגר לא פשוט כלל.

כיצד אפוא יש להימנע מהשמנת יתר ומדוע חשוב לעשות זאת? כתבה זאת תתייחס לכל אותם נושאים חשובים.

 

הסכנות הבריאותיות שבמשקל עודף

הנטייה לצבור שומן היוותה יתרון משמעותי בימים עברו, ימים שבהם אוכל לא תמיד היה בנמצא. היום לעומת זאת, קיים מזון בשפע, ורבים מפתחים עודף משקל שכן המנגנונים הפסיכולוגים והגופניים שלהם מותאמים לסיטואציה שונה לחלוטין. במצב חדש זה המשקל שנצבר עלול לפגוע בבריאות הכללית של אותו אדם. לעיתים קרובות מדובר בפגיעות מסכנות חיים ועל כן חשוב מאוד לשמור על משקל גוף תקין ולהימנע מסיכונים אלה שכוללים בין היתר:

  1. סוכרת – משקל עודף מביא לעלייה של רמות הסוכר בדם ומוביל למחלת הסכרת. ברמה העולמית, מדובר במגפה של ממש אשר יכולה להוביל בין היתר להתפתחות עיוורון וצורך בכריתת איברים.
  2. מחלות לב ופגיעה בכלי הדם – עודף משקל מפעיל עומס רב על הלב ולחץ הדם הגבוה שמגיע בעקבות עודף משקל עשוי להוביל לפגיעה בכלי הדם.
  3. סרטן – מחלת הסרטן היא ללא ספק מחלה קשה ביותר וכיוון שקיים קשר ישיר בין עודף משקל לסוגים מסוימים של סרטן השמירה על משקל גוף תקין היא חשובה במיוחד.

 

כיצד יש לשמור על משקל גוף תקין?

  1. הימנעו מדיאטות – אנשים רבים עושים דיאטות על מנת להגיע למשקל האידיאלי שלהם. לרוב מדובר בשינויים זמניים בהרגלי האכילה ובסוף התהליך חוזרים לאותם הרגלי האכילה הישנים – אלו שגרמו לעודף המשקל מלכתחילה. במצב זה, אין זה פלא שמרבית האנשים שעשו דיאטה חוזרים למשקל המקורי שלהם מהר מאוד. לכן, אם ברצונכם לרדת במשקל עשו זאת בצורה שתטיב איתכם לטווח הארוך.
  2. הקפידו על אכילה מזינה – הסתמכות על גישה של תזונה מזינה ובריאה תאפשר לכם להגיע למשקל גוף אידיאלי תוך כדי שמירה על בריאותכם. אל תתמקדו בערך הקלורי של המזון שאתם שוקלים לאכול אלא תנו דגש לערך התזונתי שלו.
  3. הימנעו מאכילה רגשית – התפקיד של המזון שאנו אוכלים הוא להזין את הגוף ולא את הנפש. הסתמכות על מזון כדי למגר לחץ נפשי עלולה להוביל לעודף משקל ואף להתפתחות של הפרעות אכילה.
  4. אל תמנעו מעצמכם אוכל – הרגל נוסף אשר עשוי להוביל להתפתחות של הפרעות אכילה הוא הימנעות מאכילה ודילוג על ארוחות. שיטה זו אומנם עשויה לסייע לכם בטווח המיידי, אך בטווח הארוך שיטה זאת אינה מומלצת שכן הנזק הגופני והנפשי שעשוי להיגרם לכם הוא רציני ביותר. מסיבה זאת הקשיבו לגופכם, אל תדלגו על ארוחות ואכלו מזון בריא ומזין.

דיאטות כאסח לא מאוזנות עלולות להוביל למצב של חסכים תזונתיים והתפתחות של הפרעות אכילה ועל כן על מנת להתמודד עם השמנת יתר בצורה טובה חשוב מאוד להקפיד על שינוי הגישה לאוכל ולעבור תהליך הדרגתי וארוך טווח.

 

מדידת בטן

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים