הנהלת חשבונות – מה חשוב להכיר

מה דרוש להצלחת עסק? בעלי עסקים למיניהם יכולים לספק תשובות שונות לשאלה הזאת. בעוד שאחד יכול להגיד שמוצר מוביל הוא מה שדרוש להצלחת העסק, אחר יטען שמיקום העסק הוא המפתח להצלחה. להצלחה יש גורמים רבים, גלויים יותר או פחות.

אחת מהם היא עבודה שקטה ויעילה מאחורי הקלעים, הכוללת בין היתר הנהלת חשבונות תקינה. עסק שלא מנהל את חשבונותיו באופן מקצועי, מתנהל בצורה לא תקינה ויכול להיות חשוף לסנקציות מסוימות. הנה מה שחשוב להכיר בנושא הנהלת חשבונות.

 

מהי הנהלת חשבונות?

כל עסק צריך לנהל את החשבונות שלו. כאשר אנו מדברים על הנהלת חשבונות, הכוונה היא לניהול ההכנסות, ההוצאות, ההתחייבויות והתקבולים השונים שקשורים לעסק. ניהול בעבר התצבע בצורה של רישום ידני באמצעות כרטיסיות ופנקסים, אך המהפכה הטכנולוגית והמחשוב שנפוץ כיום בכל עסק כמעט הובילו את עולם החשבונאות לבצע את הנהלת החשבונות בצורה ממוחשבת.

לכל עסק, מהעסק הקטן ביותר ועד לעסק הגדול ביותר, ישנן הוצאות והכנסות. ככל שהעסק גדול יותר והפעילות שלו ענפה יותר, ככה היכולת שלו לנהל את החשבונות שלו בעצמו מסובכת יותר. לכן, ישנו מקצוע שאמון בין היתר על ניהול חשבונות – רואה החשבון.

 

סוגי הנהלת חשבונות

ישנם שני סוגים עיקריים אליהם ניתן לחלק את הנהלת החשבונות: הנהלת חשבונות חד צדדית והנהלת חשבונות דו צדדית. הנהלת חשבונות חד צדדית מתרחשת בעיקר אצל עסקים קטנים או עצמאים. הנהלה זו כוללת תיעוד של ההכנסות השונות של העסק, ההוצאות השונות של העסק ומידע על רווחים והפסדים.

לעומת זאת, עסקים יותר גדולים מבצעים הנהלת חשבונות דו צדדית, שידועה גם כהנהלת חשבונות כפולה, מכורך החוק. הנהלת חשבונות זו כוללת תיעוד של מקור קבלת הכספים והנכסים השונים שברשות העסק וכן תיעוד בשימוש שנעשה בהם בצורה פרטנית. הנהלת חשבונות זו מאפשרת לעסקים גדולים חיזוי מדויק של רווחים והפסדים והבנה כוללת יותר על המצב הפיננסי של העסק.

 

דרושה לכל עסק

ישנם בעלי עסקים שנוטים להתבלבל ולחשוב שהנהלת חשבונות לא רלוונטית אליהם. עסקים קטנים למשל, מאמינים שבעקבות פעילות לא רחבה ותכנון פשוט של הכנסות אל מול הוצאות, הם לא צריכים לבצע תיעוד רלוונטי. האמת היא שהנהלת חשבונות דרושה לכל עסק – קטן, בינוני או גדול. תיעוד הפעילות הכספית של העסק היא דבר שאסור לפסוח עליו.

 

משרד רואי חשבון

ישנם גורמים שונים שיכולים לבצע את הנהלת החשבונות. בעסקים קטנים יכול עדיין בעל העסק לבצע את הנהלת החשבונות בעצמו, בצורה של הנהלת חשבונות חד צדדית, אומנם גם בעסקים הללו הדבר עשוי להיות מסובך לפעמים ולהוות כאב ראש. בעסקים גדולים יותר, משרדי רואי חשבון יכולים לבצע את הנהלת החשבונות, מכיוון שהנהלת חשבונות דו צדדית היא עניין מורכב יותר. הם מסוגלים גם להציע שירותי הנהלת חשבונות גם לבעל עסק קטן.

הנהלת חשבונות - מה חשוב להכיר

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים