אחזקת רכב פרטי: כמה זה עולה לנו?

אחזקת רכב פרטי: אם חשבתם שהרכישה הראשונה של הרכב היא ההוצאה הגדולה ביותר כדאי שתקראו את המאמר הבא. כך תצמצמו את הוצאות הרכב שלכם – >

לא רק מחירי הרכב בארץ יקרים. מחירי הדלק יחד עם ירידת ערך הרכב, טיפולים וביטוחים, כולם יחד מגיעים להוצאות של מאות עד אלפי שקלים בחודש, כל זאת על מנת שתוכלו להמשיך ולתפעל את הרכב שלכם. 

יש להבין שעלות הרכב עצמו אינה העלות היחידה שעליכם להוציא על רכביכם. קיימים בארץ מיסים רבים שעלותם נופלת על בעלי רכבים ולא רק בעת רכישת הרכב. יש לקחת בחשבון מספר נתונים שיכולים להשפיע על עלות הרכב שכוללים את דגם הרכב, שנתון הרכב ונפח המנוע שלו. 

הוצאות הדלק 

מבין כל הוצאות הרכב ההוצאה על הדלק נחשבת להוצאה הכבדה ביותר משום שהיא מבוצעת באופן תדיר אחת לכמה ימים. בחישוב גס, אם הממוצע לתדלוק עומד על 200 שקלים הרי שבסוף חודש אנו נפרדים ממאות או אלפי שקלים.

בחישוב שנתי אנו מגיעים לעשרות אלפי שקלים. פתרון אפשרי לצמצום הוצאות הדלק הוא רכישת רכב קטן וחסכוני אולם בכך אנו מקריבים את נוחות הנסיעה בהשוואה לרכב משפחתי או רכבי USV הפופולאריים על הציבור בארץ. ישנם פרמטרים נוספים המשפיעים על הוצאת הדלק כמו: אופי הנהיגה, בחירת תחנת דלק זולה יותר במחיר לליטר דלק, משקל עודף ועוד. 

טיפ: רכב קטן הוא יותר חסכוני. נהיגה רגועה מוזילה את עלות הדלק ומציאת תחנת דלק זולה עדיפה לכם יותר בטווח הארוך.  

אחזקת רכב

 

ירידת ערך הרכב

כולם יודעים שרכב הוא השקעה שאינה משתלמת בגלל ירידת ערכו הכספי כל שנה. אולם ניתן למצוא קטגוריות רכב ששומרות על ערכן יותר מאחרות. מכוניות המיני כדוגמת קיה פיקנטו או שברולט ספארק כמעט ואינן מאבדות מערכן בעוד שרכבי מנהלים מאבדים את ערכם הכספי בצורה החדה ביותר. 

בהתחשב בנתון זה, עסקאות ליסינג פרטי נחשבות כדרך המימון המועדפת ביותר לצרכן הישראלי. תשלום חודשי נמוך יחסית ושדרוג הרכב לאחר 3 שנים מאפשר שימוש ברכבים חדשים וכך נמנעים מאיבוד ירידת הערך של הרכב. 

'קפיטל מוטורס' סוכנות הרכבים הגדולה בישראל מאפשרת מימון של עד 100% משווי הרכב בתנאים הטובים ביותר בישראל עם החזר חודשי הנמוך ביותר, יתרון משמעותי לעומת חברות ליסינג אחרות. 'קפיטל מוטורס' גם לא מחייבים תשלום מקדמה בשווי כמה אלפי שקלים בעת ביצוע העסקה. 

טיפ: מכונית קטנה יותר – ירידת ערך קטנה יותר. מימון לרכב עם הסדר תשלומים חודשי עדיף על רכישה במחיר מלא.  

 

אחזקת רכב פרטי: טיפול תקופתי לרכב

מחיר ממוצע של טיפול 15,000 בסיסי לרכב נע בין 700-800 שקלים והוא כולל את בדיקת הרכב והחלפת חלקים כמו: מצתים, שמנים או פילטרים. מחיר הטיפול משתנה בהתאם לסוגי הרכב השונים וגם בהתאם למיקום המוסכים כאשר מוסכים בתוך הערים הגדולות לרוב יגבו מחיר גבוה יותר בהשוואה למוסכים בפריפריה.  

כאמור, כאן מדובר בטיפולים קבועים אולם יתכן ותצטרכו לבצע טיפולים נוספים. דרך נוספת להוזיל את מחיר הטיפול היא דרך מוסכים מורשים של משרד התחבורה במקום מוסכים מורשים של יבואן הרכב. מחירי הטיפול עבור רכבים קוריאניים קטנים כדוגמת קיה פיקנטו יהיו בעלות הנמוכה ביותר בהשוואה לרכבים משפחתיים יפנים או אירופאים כדוגמת טויוטה קורולה או פיג'ו 208. 

טיפ: מוסכים מחוץ לערים הגדולות זולים יותר במחירי הטיפולים לרכב. טיפולים במכוניות מיני קטנות זול יותר ממכוניות משפחתיות או רכבי SUV.

אגרות וביטוחי רכב

הביטוחים העיקריים מתחלקים בין ביטוח חובה וביטוח מקיף ומחירם משתנה בהתאם לגיל או ותק בעל הרכב. גורם נוסף שמשפיע על מחיר הביטוח הוא דגם ויצרן הרכב או אם בוצעו תאונות שמייקרות את המחיר. 

תשלום על אגרת הרכב (טסט) יכול להגיע ל – 1500 שקל בהוצאת התחזוקה השנתית ואינו כולל את ההוצאה על הטסט עצמו (100 שקל או יותר לרכבי אספנות). 

טיפ: דגם ויצרן הרכב שתבחרו ישפיעו על המחיר שתשלמו. היזהרו בכביש והימנעו מתאונות. 

 

מגמות שמשפיעות על אחזקת רכב בישראל

לעיתים רכישת רכב חדש תהיה עדיפה לכם יותר מאשר רכישה של רכב יד שנייה אם תיקחו בחשבון מאפיינים כמו ממוצע צריכת דלק וכמה זמן הרכב נמצא בבעלותכם.

יחד עם זאת יש לדעת כי העלות לקילומטר לרכב ממוצע בעל נפח מנוע 1.6 ליטרים שנוסע 20,000 ק"מ בשנה ירדה בשנים האחרונות בכ- 5% לפחות וזאת בשל ירידה במחירי הדלק ושימוש בתדלוק עצמי בתחנות הדלק. 

לא רק זאת אלא שקיימת מגמת ירידה במחירי מכוניות חדשות ומשומשות יחד עם שיפורים טכנולוגיים במערכות הרכב שהביאו גם הם לחיסכון בצריכת הדלק שהוא אחד הגורמים העיקריים שמשפיעים על אחזקת רכב פרטי. 

אם נסתכל על מחירי הביטוח לרכב בהשוואה לשנים עברו נמצא גם כאן ירידה מסוימת במחיר. ירידה זו מושפעת מעליה משמעותית במערכות הבטיחות ברכבים שהשתכללו עם השנים וכוללות בקרות אוטונומיות שהוזילו את תעריפי הביטוח. 

יחד עם זאת נוצרו גם מגמות חדשות שמשפיעות על מחירי הרכב ולא לטובת הצרכן. מחירי רכב חדש בישראל רשמו עליית מחירים שעומדת על קרוב ל- 10% בעשור האחרון ולא רק זאת, למרות ירידה הדרגתית במחיר הדלק בעשור האחרון, נרשמה עליה במחירי הדלק בשנים האחרונות שעומדת על 2% בממוצע. 

על מנת לדעת בפירוט כמה עולה לכם להחזיק את הרכב שלכם יש לקחת בחשבון מספר מאפיינים כמו: שווי הרכב בעת הקניה, ירידת ערך שנתית של הרכב, קילומטראז' שנתי, צריכת דלק בקילומטר לליטר, מחיר הדלק במקום בו אתם מתדלקים, עלות הביטוח השנתית אותה אתם משלמים, מחיר אגרת הרישוי, עלות טיפולים שנתית ומהי התשואה האלטרנטיבית על הרכב שלכם. 

רוצים לדעת עוד על רכבים? לחץ כאן

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים